info@emmdanismanlik.com 0312 436 09 72
Tasarım Tescili Nedir?

Günlük hayatımızın her anında bize eşlik eden, hayatımızı kolaylaştıran her türlü ürün veya ürün parçaları; hayatımıza renk katan, estetik duyularımıza hitap eden desenler, süslemeler, endüstriyel tasarımlardır. Tasarımınızı takdirle karşılayanlar olduğu gibi, taklit ederek ticari kazanç elde etmek isteyenler de olacaktır. Yaratıcılığınızı kullanarak meydana getirdiğiniz tasarımlarınızı tasarım tescili yöntemi ile koruma altına almanız tek koruma yönteminizdir.

Tescil edilen tasarımlar, izinsiz kullanılamaz, üretilemez, piyasaya sunulamaz, ithal edilemez, ticari amaçla kullanamaz ve satılamazlar. Tescilli tasarımların usülsüz olarak kullanılması halinde hapis ve para cezasına, ayrıca ürünlerin bulundurulduğu iş yerlerinin bir yıldan az olmamak üzere kapatılmasına ve aynı süre ticaretten men edilmelerine karar verilir.


Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Tasarımlarızın tescil başvurusunun yapılabilmesi için en önemli kriter özgün tasarımlar olmasıdır. Tasarımlarınız bir ürün ise (çanta, ayakkabı, mobilya vb.) net bir fotoğrafı gerekmektedir. Bu fotoğraflarda mümkün olduğunca tasarımınız haricinde bir görsel / ürün bulunmaması gerekmemektedir. Başvuru esnasında en önemli kriter tasarımınızı anlatacağınız veya ortaya koyacağınız görsellerin net ve mümkünse her açıdan görüntülenmiş olmasıdır. Tasarım tescili alabilmeniz ilgili ürünün üretilmiş olmasına gerek yoktur; teknik veya 3D modellemeler ile tasarım tescili alabilirsiniz.