info@emmdanismanlik.com 0312 436 09 72
Faydalı Model Nedir?

Türkiye'de ve dünyada yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşların sahiplerine belirli bir süre (10 yıl), bu buluş konusu ürünü üretme ve pazarlama hakkının tanınmasıdır.

Faydalı model belgesi verilmesi işlemleri, patent verilmesine oranla, hem zaman hem de masraf açısından daha elverişlidir. Faydalı model koruması elde etme işlemlerinin basit ve ucuz olmasının, özellikle küçük ve orta ölçekli sanayicilerimizin ve araştırma kuruluşlarımızın buluş yapmalarını ve bunları sanayiye uygulamalarını özendireceği düşünülmüştür. Diğer taraftan, özellikle günümüzde, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin gerçekleştirdiği yeniliklerin, rakiplerce hemen hemen aynısının yapılarak taklit edilmesi tehlikesi mevcuttur. Küçük ve orta büyüklükteki bu işletmelerin, mütevazı de olsa, bu buluşlarını faydalı model belgesi vererek korumak, onların ekonomik varlıklarının idamesine hizmet edecektir. Başka bir deyişle, faydalı model koruması, tecavüz fiillerine karşı, patent korumasına oranla daha çabuk ve seri bir işlev görecek şekilde düzenlenmiştir.


Faydalı Model Başvurusu

Buluşu yapan kişi, buluşun korunması için yapması gereken işlemler vardır. Bu konuda profesyonel ekibimiz, buluşu Dünya genelinde araştırmaktadır. Tasarlanan ürünün başkasına ait olmaması gerekir. Bu araştırma işlemi internetten yapılmaktadır. Sosyal medya ve diğer bütün siteler incelenmektedir. Google arama motoru, bu işlemi çok kolay hale getirmektedir. Tescilli değilse, buluşun tescil işlemi yapılabilmektedir.